SEKTÖRLER

GIDA SEKTÖRÜ

Ülkemizde hazır gıda sektörü son derece hızlı bir gelişim göstermiştir ve bu gelişim her geçen gün artarak devam etmektedir. Özellikle hijyen unsurunun ön plana çıktığı bir sektör olduğu için, gıda sektöründe kullanılan ekipmanlara sadece hava sağlamak çoğu zaman yetersizdir. Sağlanan havanın aynı zamanda hijyenik açıdan yeterlikli, kaliteli bir hava olması da gereklidir. KARAK Makine olarak tüm bu ihtiyaçları gözönüne alarak kimyasal (adsorpsiyonlu) tip hava kurutucuları tasarladık. Kimyasal hava kurutucu larımız ile mükemel hava kalitesi yakalamak mümkün olabilmektedir.

Gıda sektöründe paketlenen mamüllerin saklanması, stoklanması hassas bir konudur.. Gıda saklama koşullarında çoğu zaman ortam nemi önemlidir. Ortam neminin belirli bir değerde tutulması gereklidir. Bu amaçla KARAK Makine ortam kurutma için genel amaçlı nem alma makinaları (hava kurutucu) üretmektedir.

Özellikle içecek üretimi yapan gıda firmalarda, içeceklerin ambalajlanması aşamasında hava mutlaka ambalaj malzemesi ile (PET şişede olduğu gibi) temas halindedir. Havayı üreten kompresörler çoğu zaman yağlı tiptedir ve bu yağın üretmiş olduğu yağ buharının ambalaj, dolayısı ile de gıda ile temas riski vardır. Yağsız tip kompresörlerde bile özellikle teflon segmanların aşınması, hava içine istenmeyen bir takım kokuları bırakmaktadır. Tüm bunların engellenmesi için KARAK Makine iki yıllık bir Ar-Ge sonucunda yağ buharı ve koku tutucu cihazlar geliştirmiştir.