S.S.S.

Hava Filtresi

Hava tesisatımda filtre kullanmak zorunda mıyım?

Bu soru basitçe evet veya hayır şeklinde cevaplanamaz. Bu sorunun cevabını sizin ihtiyaçlarınız belirler. Fakat en basit anlamda sisteminizde kurutucu kullanma ihtiyacınız varsa, işinizin belli bir hassasiyeti ve bu sebeplede belli bir kalitede hava ihtiyacı var demektir. Bu durumda da filtre kullanmanız zorunludur diyebiliriz. Size özel durumlar için bizimle iletişime geçiniz.


Fabrikamızda oldukça uzun bir hava tesisatımız bulunmakta ve kullandığımız kompresörün gücünden biraz daha yüksek seçilmiş kurutucumuz da mevcut. Ancak sistemde kurutucudan uzak mesafelerde su birikimi oluyor ve çözüm olarak filtre eklememiz gerektiği söyleniyor. Sistemde zaten kurutucu ve filtreleri var o zaman neden ek filtrelere ihtiyaç duyuluyor?

Çok uzun tesisatlarda belli aralıklarla filtre uygulaması yapılan işin ve havanın oradaki görevine göre bizim de önerdiğimiz bir uygulamadır. Ancak bu mutlaka yapılmalıdır diye bir koşul söylenemez. Dahası bu duruma karar vermek ancak tesisat incelemesinin ardından yapılabilir. Tesisatta kurutucu ve filtreleri olmasına rağmen, su gelişinin bir tek sebebi yoktur. Tesisat kaçakları, özellikle yüksek debili ve basınçlı hatlarda kısılma etkisine ve dolayısı ile lokal soğumalara ve dolayısı ile ekstra yoğuşmaya neden olabilir. Bundan başka, kurutucu ve filtrelerin bakımlarının yapılmamış olması ön soğutma aşamasında ısınmış olarak tesisata verilen havanın tekrar dönüş filtresindeki suyu bünyesine katabilir. Sizin durumunuzun doğru tespiti için lütfen firmamızla irtibata geçiniz.


Kompresör çıkışımda şartlandırıcı (regülatör) kullanıyorum ve onunla çıkışta suyu alıyorum ve bu çok ekonomik bir yol, buna rağmen kurutucu kullanmam gerekli mi?

Şartlandırıcılar (regülatörler) havayı kısmak suretiyle havanın basıncını düşüren donanımlardır. Esas görevleri de budur. Ancak bu görevi yerine getirirken havayı kısmasının bir yan etkisi olarak havanın sıcaklığını da düşürüler bu da havanın içindeki bir miktar nemin bırakılmasına neden olur. Ancak bu sadece çok küçük miktarda suyun tutulumunu sağlar ve bu da sisteminizin güvenliğini garanti etmez. Yaptığımız deneylerde havayı kısmak suretiyle ancak içindeki nemin % 5 ila %10 kadarının tutulabildiğini gözlemledik. Dolayısı ile nemin büyük bir kısmı sisteme gitmektedir.