S.S.S.

Hava Kurutucusu

Hava kurutucusu ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Hava kurutucusu, havanın içinde bulunan su buharını yoğuşturarak sıvı şeklinde dışarı atılmasını sağlar. Basınçlı havanın enerji kaynağı olarak kullanıldığı tüm sistemlerde hava kurutucu kullanılmalıdır.

 

Hava kurutucusu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Hava kurutucusu seçiminde en çok kullanılan yöntem, kullanılan kompresör kapasitesine denk veya biraz daha fazla kapasiteli bir hava kurutucu seçmektir. Ancak bu tür bir seçim kullanıcıya her zaman doğru bir ürün seçimi yapma imkanı tanımaz. Çünkü ülkemizde üretilen kompresörlerin çıkış sıcaklıkları çok farklılık göstermektedir. Bu da hava kurutcusu seçimini yaparken kompresörün tanınması ve ona uygun hava kurutucunun belirlenmesi gereğini ortaya çıkarmaktadır.

Bu sebeple hava kurutucusu için firmamızı aradığınızda teknik personelin sizden isteyeceği bilgileri (kompresör markası, modeli, kapasitesi ve tesisata ait bilgiler) mümkün olduğunca doğru olarak vermeniz sizin için en verimli ve ekonomik olan hava kurutucu seçiminin yapılmasını sağlayacaktır.

 

Basınçlı hava kompresörüm var, hava kurutucusu kullanmak zorunda mıyım?

Hava kurutucusu kullanmak zorunluluğunu, daha çok basınçlı havayı hangi işlemler için kullandığınız belirler. Örneğin, pnömatik sistemlerin kullanıldığı bütün makinalarda hava kurutucu kullanılması zorunlu olduğu halde, sadece temizlik amaçlı kullanımlarda hava kurutucu kullanmak zorunlu olmayabilir. Durumunuza en uygun hava kurutusu seçimiyle ilgili detaylı bilgiyi almak için firmamıza başvurabilirsiniz.


Sizden alacağım hava kurutucu, sisteme gelecek suyu önleyecek mi?

Hava kurutucusu konusunda sizi yönlendirecek olan teknik arkadaşlara, mevcut kompresör kapasitenizi, markasını, modelini vererek yapılan doğru kapasite tespiti sonucunda firmamızdan alacağınız hava kurutucu sisteminize giden suyu kesinlikle önleyecektir.


Üretmiş olduğunuz ürünler, teknik bir hesaba göre mi tasarlandı yoksa tamamen tecrübelere göre mi?

Bütün KARAK hava kurutucuları, termodinamik ve ısı transferi hesapları kullanılarak tasarlanmıştır. Soğutma tipi hava kurutucusunun, çözümü ciddi ısı hesaplamalarını içerir ve gerçek şudur ki bir ısı problemi ancak belli kabuller ışığında çözülebilir. Dolayısı ile hesapla yapılan çözümün deneyle teyit edilmesi de şarttır. Bu sebeple KARAK hava kurutucuları hem teorik hem de deneysel çalışmalar yapılarak tasarlanmıştır.

 

Firmanızda yüksek basınç kurutucuları üretiliyor mu?

Firmamız 8 bar – 40 bar basınçlarda kurutucular üretmektedir. 120 bar basınçta çalışcak özel tasarımlar da istenirse yapılmaktadır.