PROJELER

Talaş Kurutma Makinası

Orman atıklarının geri kazanımı son derece güncel bir konudur. Bu konuda sadece ülkemizde değil, çevre ülkelerde de önemli bir konudur. Orman ait olduğu bölgeye yağış çeken bir ortamdır.

Bu sebeple ormanlar nem oranı yüksek bölgeleri ifade eder. Orman atıklarından yakıt elde etmede en önemli problem yakıtın tutuşmasına direk etki eden nem problemidir.

Aslında her orman ürünü nemli de olsa yanabilir ancak açığa çıkan ısının önemli bir bölümü yanma kalitesini düşüren nem faktörünün uzaklaştırılması için kullanıldığından, bünyesinde çokça nem bulunduran orman ürünlerinin yakıt olarak geri kazanımı öncesi bir nem alma işlemine (kurutma) tabi tutulması gerekir.

Bu işlem öncesi talaş haline getirilen orman atıkları, kurutma işlemine tabi tutulur. KARAK Talaş Kurutma Makinası yakıt olarak orman atıklarını kullanarak elde etmiş olduğu ısı ile döner (rotary) kurutma sistemi ile veya odun talaşının daha küçük boyutlu olması halinde flash kurutma sistemi maksimum verimde talaş kurutma işlemi sağlar.